Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Środowiskowy Dom Samopomocy w Tarnogrodzie

Co się dzieje w ŚDSie...?

Utworzono dnia 27.07.2022

Pierwsze półrocze 2022 roku minęło w ŚDS bardzo szybko. Stały skład zespołu terapeutycznego ukierunkowany oddziaływaniem psychologicznym, (mimo stale wzrastających cen i ograniczenia zakupów tylko do niezbędnych produktów) realizował założone cele podczas zajęć w poszczególnych pracowniach, tj: kulinarnej, plastyczno – krawieckiej, komputerowej, muzyczno -teatralnej oraz w czasie terapii ruchowej. W trakcie treningów indywidualnych i zajęć terapeutycznych podopieczni angażowani są w różne rodzaje i formy aktywności życiowej. Zajęcia obejmują wykonywanie zwykłych, codziennych czynności związanych z funkcjonowaniem w środowisku domowym, w pracy czy czasie wolnym. Zajęcia dobierane są pod indywidualne potrzeby i możliwości każdego uczestnika. Terapia zajęciowa ma przede wszystkim,, ułatwić osobie niepełnosprawnej powrót do środowiska lokalnego i zdobycie samodzielności w czynnościach dnia codziennego, a nawet umożliwić podjęcie pracy.

W ramach Poradnictwa Psychologicznego psycholog na bieżąco prowadzi  z uczestnikami rozmowy indywidualne, które pozwalają przede wszystkim na stabilizację emocjonalną uczestników. Mają za zadanie zwiększanie umiejętności gospodarowania emocjami oraz wglądu we własne zachowania. Zakładają oddziaływania na zmianę dysfunkcyjnych założeń poznawczych, służą także motywowaniu do czynnego udziału w innych zajęciach terapeutycznych. Spotkania grupowe mają na celu budowanie zaangażowania uczestników do życia we wspólnocie, wzajemnej wymiany doświadczeń, sposobów radzenia sobie z trudnościami.

 

W ramach terapii, dzięki wsparciu dobrych sponsorów oraz przez Gminę Tarnogród szczególnie w zakresie wyżywienia, podopieczni chętnie angażują się i przygotowują m. in. do różnych występów artystycznych. W tym roku występowali na obchodach „Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych” organizowanych przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Bychawie, oraz lokalnie na Pikniku Rodzinnym w Tarnogrodzie. W okresie Wielkiego Postu przygotowywane i prowadzone były Drogi Krzyżowe, w których chętnie i licznie uczestniczyła społeczność Tarnogrodu. Podopieczni realizując założone cele terapeutyczne, mają możliwość udziału w różnych wycieczkach i wyjazdach. W tym roku udało się do tej pory odwiedzić Skansen „Zagroda Sitarska” oraz Miasteczko na Szlaku Kultur Kresowych w Biłgoraju, a także aktywnie spędzić czas nad Zalewem Biszcza-Żary realizując założenia silwoterapii. Na co dzień przy sprzyjającej pogodzie uczestnicy spędzają czas aktywnie na spacerach oraz korzystając z siłowni na świeżym powietrzu. W planach jest kilkudniowy wyjazd do Roztoczańskiego Parku Narodowego oraz turnus rehabilitacyjny, dzięki dofinansowaniu z PCPR w Biłgoraju oraz Tarnogrodzkiemu Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych.

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Wrzesień 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny: